Ekskursioonid

Oma retki läbi viies oleme paindlikud – siin on kirjeldatud iga marsruudi maksimumprogramm, millest igale tellijale pakume talle sobiva pikkuse ja teemaga osa. Pakume ekskursioonimarsruutideks kolme erinevat teekonda:

1. Ordulinnusest rokokoolossini

Aeg: 1 tund ja 30 minutit

Tutvume lähemalt Saksa ordu rajatud Põltsamaa linnusega, vaatame suurtükitorni rajatud kirikus endise Tartu Ülikooli kiriku sisustust ning Dolores Hoffmanni vitraaže. Rokokood näeme kahjuks vaid piltidel muuseumis.

Hind: giiditasu 30 €/tund + muuseumipiletid


2. Jalutuskäik Kuningalinnas

Aeg: kuni 3 tundi
ca 1,5 km jalutamist ning 3 km bussiga sõitmist

Kohtume Põltsamaa lossi juures. Jalutame läbi Lossipargi, kus meenutame Karl August Hermanni büsti juures tema elukäiku. Ületame kärestikulise jõe kitsa Õpetaja silla kaudu. Tutvume Kirikla- ja Roosisaarega ning Põltsamaa sajandiehituse – 2013. a rajatud kalapääsuga. Esimese Eesti lipu valmistamisest räägime endise Leihbergi kaubamaja juures ning Veski tänaval tutvume erinevate põltsamaalasi teenindavate ühiskondlike hoonete ja rajatistega. Peatume Vabadussõjas langenute mälestusmärgi juures ja vaatame ka supelranda ning Naistesaart. Möödume Uue-Põltsamaa mõisast ning jõuame Kirikumäeni. Nüüd on võimalus rippsilda kiigutada. Edasi juba sõidame bussiga Sõpruse parki, vaatame sealseid skulptuure ja uurime, kes huvitavad inimesed on parki puid istutanud. Soovitame lisada programmi ka Põltsamaa Roosiaia – ligi 1000 eri sorti ja liiki roose omav aed on Baltimaade sordirikkaim ning üks kümnest suuremast Euroopas (vt www.eestiroos.ee).

Hind: giiditasu 30 €/tund


3. Põltsamaa kihelkond – muistne Mõhu

Bussiekskursioon teie tellitud bussiga

Aeg: vähemalt 3 tundi
Teepikkus: kuni 100 km

Praegune Põltsamaa vald on enamvähem sama, mis varem Põltsamaa kihelkond ning see omakorda sama, mis muinasaegne Mõhu maakond.

Kohtume Põltsamaa linnas, sõidame esmalt Tallinn-Tartu maanteed Adaverre, kus tee  ääres asuvad restoran Adavere Tuulik, Adavere mõis, mõisapark ja Mandri-Eesti keskpunkti tähistav rahn.

Edasi sõidame Pajusi poole. Vaatame Pajusi mõisa ja parki ning korrastatud supelranda; tee ääres näeme perekond von Wahli kalmistut ja kabelit; seejärel kena Pisisaare küla ja vana koolimaja. Vahetult enne Kalanat väljume bussist ja naudime vaadet Otissaare linnamäelt – ainsalt meie kandi muinaslinnuselt. Vaade avaneb Kalana „marmori“ karjäärile.

Läbi karstijärve kaotanud Lahavere sõidame Aitu, kus 1918–1919 aastavahetusel peatati punaväe pealetung ning seisab Vabadussõja Võidualtar. Võimalus veeta aega Kõpu paisjärve ääres.

Pöörame bussi nina tagasi Põltsamaa poole ja külastame Lustiveret, kus kõrgub imposantne neogooti stiilis mõisahoone. Võhma külas näeme meie rahvusliku ärkamise tulihingelise liidri Karl August Hermanni sünnikohta. Sõidame läbi Põltsamaa linna, näeme, mis siin huvitavat on, ning sõidame Kaarlimõisa eestlaste esimese ühise suure rahakogumise tulemust – Aleksandrikooli – vaatama. Paar kilomeetrit kaugemal on Kamari paisjärve ääres kaunid vaated, uued sillad, paisud ja kalapääs ning supelrand.

Nüüd läbime Põltsamaa linna läänepoolse serva, saame teada, mis on Kuningamägi, ning käime veel lõpuks Võisiku mõisas ja Kundrussaare kalmistul – Jaan Krossi romaani „Keisri hull“ tegevuspaikades. Ja ongi jälle Põltsamaa linn, kus võimalus jätkata meeleolukat päeva lõunasöögiga, jalutuskäiguga või kohaliku kaubandusega tutvudes.

Hind: giiditeenus 30 €/tund