1. Põltsamaa veinikelder ja toidumuuseum
+372 5855 6299
veinikelder@orkla.ee
www.felix.ee/ettevottest/poltsamaa-veinikelder/
Kohtade arv: 20+15 + väljas 24
Veinikeldrist on võimalik tellida veinide degusteerimist suurematele ja väiksematele gruppidele. Valikus on 3 ja 5 veini degustatsioon, mille kõrvale pakutakse Põltsamaa juustu. Tutvustuse käigus saab hea ülevaade Põltsamaa tehase ajaloost ja tänasest sortimendist.
Veinikeldri ruume on ka võimalik rentide erinevateks tähtpäevadeks. Lisaks veinile on müügil kergemad snäkid ja kohvi, mida on võimalik nautida nii keldris kui väljas terrassil.
Toidumuuseum asub veinikeldriga samades ruumises. See annab hea ülevaate toidutootmise ajaloost Põltsamaal, alates ETK Põltsamaa Tehaste algusjärgust 1920ndatel, mil toodeti kohvi, kartulitärklist ja veini, nõukogude aegsest perioodist, mil värvikamateks toodeteks olid kosmonautidele suunatud tuubitooted, kuni tänapäevani.
Suvehooajal on veinikelder ja toidumuuseum avatud igapäevaselt, talvehooajal suletud.
2. Katre Meistrikoda
+372 551 3147
katre.arula@gmail.com
www.katrearula.com
Katré on Eesti käsitöömeister ja moelooja, inspiratsioonialliketeks rahvariided ja rahvakunst. Tema poest lossihoovis leiab laias valikus unikaalseid tooteid: kotid ja erinevad aksessuaarid, kleidid, helkurid, pajalapid ja palju muud.
Gruppidel on võimalik tellida Katré tööde esitlust ja tegevuse tutvustust. Meister näitab oma töid ja räägib saamislugusid. Meister valmistab ka eritellimusi vastavalt kliendi soovile. Kokkuleppel toimuvad õpitoad.
3. Lossirestoran Konvent
Põltsamaa lossimüüride vahel asuv ajaloohõnguline konvendisaal on mõnus paik nii seminaride korraldamiseks kui erinevate sündmuste tähistamiseks. Lossihoovi külastavad grupid on lahkesti oodatud konvendisaali einestama, eelbroneering vajalik.
Põltsamaa lossirestoran Konvent on avatud ettetellimisel.
4. Kersti Kangrukoda
+372 51 56 980
kerstipook@gmail.com
puuhabe.weebly.com
Kersti on õppinud Eesti rahvusliku tekstiili kujundajaks ja loob oma nägemust tänapäevases võtmes. Kangrukoja poest võib leida: lauakatteid, patju, kotte,salle, põrandavaipu ja palju muud põnevat eestilasele omast tekstiilimaailmast. Kangrukojas valmivad eritellimused, klientide soove arvestades. Perenaine näitab lahkesti oma töid ja tutvustab sünnilugusid. Kokkuleppel toimuvad kangakudumise õpitoad kangrukojas ja kliendi juures.
5. Kesk-Eesti kunstigalerii pART
+372 5192 5845
ethel@kunstikool.ee
www.kunstikool.ee
Galerii pART on pööningule ehitatud ekstreemgalerii. Igal kuul on pART kunstigaleriis uus professionaalse kunsti näitus. Galerii on kaheosaline ja kaasaegse valgustusega, kogupinda on 200 ruutmeetrit. Galerii on rajatud Kunstiseltsi liikmete poolt.
6. Kunstikeskus – savi-, klaasi- ja sepikoda
+372 5192 5845
ethel@kunstikool.ee
www.kunstikool.ee
Kunstikeskuse päralt on 400 ruutmeetrit keldrikorrust, kus ühes otsas on koha leidnud kunstipood ja teises otsas savikoda. Ruumide sisekujunduses on ohtrasti kasutatud noorte disaini mosaiikide ja seinamaalide näol, eksponeeritud on noorte kunstitööd.
7. Põltsamaa Käsitööseltsi Värkstuba
+372 5561 2312
anneytt@hot.ee
Värkstoa eesmärk on rahvuslike käsitöötraditsioonide väärtustamine, hoidmine ja tutvustamine, arvestades paikkondlikku eripära. Müügil kaunis kohalik käsitöö. Ettetellimisel erinevad töötoad.
8. EELK Põltsamaa Niguliste kirik
(+372) 5663 9993, 776 9915
poltsamaa@eelk.ee
www.poltsamaakogudus.ee
EELK Põltsamaa Niguliste kirik mahutati linnuse 13. saj pärit väravakäigu ja 1500 paiku püstitatud suurtükitorni müüride vahele Rootsi ajal, 1632. a. Kirik põles 1941. a juulis, kuid tänu pastor Herbert Kuurme ettevõtlikkusele taastati juba Stalini ajal, 1952. aastaks. Pühakojas saab näha Tartu Ülikooli endise kiriku kantslit, altarit, pinke ja lühtreid. Altaris on kaks maali, mida vastavalt Ülestõusmispüha ning Taevaminemispüha ajal vahetatakse. 1900. a valmistatud orel pärineb Fr. Saueri tehasest Saksamaalt. Alles hiljuti valmisid kolme aknasse vitraažid, mille autoriks on Dolores Hoffmann.
Kirikus leiavad igal pühapäeval aset jumalateenistused, lisaks toimuvad erinevad kontserdid nii suvel kui jõuludel. Suvehooajal on kirik külastajatele avatud E-L. Kui oled lossis tellinud giidiga ekskursiooni, siis giidiga pääseb alati ka kirikut uudistama, ka väljaspool kiriku lahtiolekuaegu.