Tegevus

Põltsamaa Muuseum on Põltsamaa valla hallatav asutus, asutatud aastal 1997, muuseumiga on hiljem liidetud ka turismiinfopunkt. Muuseum asub piirkonna peamises turismimagnetis – Põltsamaa linnuses. Tulenevalt asukohast tutvustamegi kõige sagedamini just siinset linnust ja kirikut selle suurtükitornis, kuid oleme giidideks kogu Põltsamaa valla kultuurilooga tutvumisel.

Muuseumi põhikogus on arvel üle 5000 foto ja 4000 eseme. Tegutsemise aastate jooksul on vastu võetud keskeltläbi 7000–8000 külastajat aastas. Lisaks püsinäitusele on korraldatud ajutisi näitusi oma kogudest ning eksponeeritud külalisnäitusi. On välja antud kuus „Põltsamaa ajaloo vihikut“ ning kahed „Põltsamaa muuseumi toimetised“.

Vahel satume kohaliku eripära tõttu hoopis ootamatutesse olukordadesse. Päris veider tunne oli, kui Brüsselist Euroopa Nõukogust tuli kiri, milles sooviti andmeid Uue-Põltsamaa mõisa esimese härra Jakob Heinrich von Lilienfeldi ja tema teoste kohta. Koostati parasjagu raamatut, kus juttu ühise Euroopa idee tähtsamatest arendajatest. Ilmselt on see väärikas raamat „Europe giving shape to an idea“ ka kõige laiema levikuga, suurima tiraažiga ja kindlasti ka raskeim raamat, millest võib lugeda tänusõnu Põltsamaa Muuseumile. Nii on meil õnnestunud tutvustada Põltsamaad maailmale.

Sõna „maailm“ toob meelde sõna „kosmos“. Olla giidiks niivõrd tuntud kosmonautidele kui Aleksei Leonov ja Georgi Gretško – et nii võib juhtuda, ka see on Põltsamaa eripära. Nagu ka hotelli „Estoria“ Põltsamaa lugude tuba sisustades sõnastatud sai – mis võiks meile veel erilisem olla, kui teadmine, et põltsamaalaste aedades kasvanud õunad, marjad, viljad on maailma esimene kosmosetoit!

Tagantjärele ei oska arvata, kas oleksime ilma Heino Joosti ja Einar Hiobi uurimistööta üldse teada saanud, et esimene sinimustvalge lipp on õmmeldud Põltsamaal. Jääme neile meestele alati tänulikuks ning oleme alates 2009. aastast Eesti lipu ümmargusi sünnipäevi suurejooneliselt tähistanud. 2014. aasta rongkäik-etendus lauludega „Lipu sünd“ oli tõenäoliselt kogu selle aasta rahvarohkeim pidustus Põltsamaal. Oleme osalised ka Põltsamaa suviste näitemängude „Põltsamaa lood“ valmimises.